Liber Herbarum II:
Copyright © Erik Gotfredsen.
Den ukomplette reference-guide til lægeplanter og plantemedicin
The incomplete reference-guide to Herbal medicine
Der unvollständige Referenz-Guide für Arzneipflanzen und Heilkräuter
Hið ófullkomna uppsláttarrit um lækningajurtir
A guia incompleta das plantas medicinais
Index Legal statement Generel Help

Updated: 16-08-2015 04:07:06

Former
DK: bornylacetat

CAS nr. 00123-35-3

Next
DK: carvacrol

IngredientsPlantUse
LiberHerbarum Minor
LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor

Ser.nr.0462
CAS-nr.00123-35-3
myrcen
Myrcene
Myrcen
Myrcen
Myrseeni
Mircen
Myrceen
Mircene
Mirceno
myrcene
Mirceno / Myrcene
香叶烯
Мирцен
ミルセン
میرسن
top of pageIngredientsPlantUse


Nomina herbarum

Plantenavne

Plant names

Pflanzennamen
Used part
Abies albaAlmindelig ædelgranEuropean silver firWeiss-tanneFolia 503-4
Achillea millefoliumAlmindelig røllikeYarrowGemeine schafgarbeFolia 503-18, 506
Achyrocline satureioides---Other/Unspecified 61
Acinos suaveolens-?Wohlriechender steinquendelOther/Unspecified 503-1981
Acorus calamusAlmindelig kalmusSweet flagKalmusOther/Unspecified 503-25, 506
Agastache foeniculumIndianermynteBlue giant hyssopAnis-ysopOther/Unspecified 503-1975
Agastache nepetoides-Yellow giant hyssop-Other/Unspecified 503-1976
Agastache urticifolia-Giant hyssop-Other/Unspecified 503-36
Agathosma betulinaBukkoAgathosma betulinaBaccostrauchFolia 503-37, 503-151
Aloysia citrodoraCitron-aloysiaLemon verbenaZitronenstrauchOther/Unspecified 503-59
Alpinia galangaStor galangaGreater galangalThai-ingwerOther/UnspecifiedFoliaRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-60
Alternanthera pungens-?-Other/Unspecified 61
Anethum graveolensDildDillDillOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-83
Angelica archangelicaKvanGarden angelicaArznei-engelwurzOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/BulbusFructus/Semen 503-84, 506
Aniba duckei-Bois-de-roseRosenholzbaumOther/Unspecified 503-88
Anthemis nobilisRomerkamilleRoman camomileRömische kamilleOther/Unspecified 503-246
Apium graveolensBladselleriCeleryEchter sellerieOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-96, 506
Aralia cordataUdoJapanese spikenard-Radix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-102
Arnica montanaVolverlejLeopard's baneArnikaOther/Unspecified 61
Artemisia annuaEnårig bynkeAnnual mugwortEinjähriger beifussOther/Unspecified 503-120
Artemisia capillarisTrådbladet malurtCapillaris-Other/Unspecified 503-121
Artemisia dracunculusFransk estragonTarragonDeutscher estragonOther/Unspecified 503-123
Artemisia salsoloides-?-Other/Unspecified 503-5001
Artemisia vulgarisGrå bynkeMugwortBeifussOther/Unspecified 503-127, 506
Aspalathus linearis-Bush teaBuschmannteeFolia 503-2254
Avena sativaAlmindelig havreOatSaat-haferFructus/Semen 503-144
Boswellia sacraRøgelsestræFrankincenseSomalischer weihrauchOther/Unspecified 61, 503-168
Boswellia serrataRøgelsestræIndian frankincense-Other/Unspecified 503-2157
Bursera delpechiana-Lignaloe-Other/Unspecified 503-189
Calamintha nepeta glandulosa-Lesser calamint-Other/UnspecifiedFolia 503-1341
Camellia sinensisTeBlack teaChinesischer teeFolia 503-198
Canarium indicum-Java almond-Other/Unspecified 503-201
Capsicum annuumSpansk peberChile de arbolSpanischer pfefferFructus/Semen 503-207, 506
Capsicum frutescensCayennepeberChili pepperBeissbeereFructus/Semen 503-208, 506
Carica papayaMelontræPapayaPapayaFructus/Semen 503-209
Carum carviKommenCarawayKümmelOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-211
Centella asiaticaAsiatisk centellaCentellaIndische wassernabelOther/Unspecified 503-235
Chrysanthemum x morifolium-Chrysanthemum-Other/Unspecified 503-1148
Cinnamomum camphoraKamferCamphor treeKampferbaumFolia 503-267
Cinnamomum verumCeylon-kanelTrue cinnamonCeylon-zimtbaumFoliaCortexRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-269
Cistus creticusGummibærende soløjeAmbreineÄgeische cistroseFolia 503-272
Citrus × limonCitronLemonZitroneOther/UnspecifiedFolia 503-279
Citrus × sinensisAppelsinOrangeOrangeFructus/Semen 503-282
Citrus aurantiifoliaLimeKey limeEchte limetteFructus/Semen 503-275
Citrus mitis-Calamansi-Fructus/Semen 503-1222
Citrus reticulataMandarinMandarin orangeMandarineFructus/Semen 503-281
Citrus x aurantiumPomeransBigarade orangeBittere orangeFoliaFlos/Flores 503-276
Citrus x paradisiGrapefrugtGrape fruitGrapefruitOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-283
Cleonia lusitanica-?-Folia 503-1988
Coleus barbatus-Coleus-Other/UnspecifiedFolia 503-293
Conyza canadensisCanadisk bakkestjerneHorse-weedKanadisches berufkrautFolia 506
Coriandrum sativumKorianderCorianderEchter korianderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-308
Coridothymus capitatus--Kopfiger thymianOther/Unspecified 503-1991
Croton cajucara---Other/Unspecified 61
Croton eleuteriaKaskarilleCascarillaKrotonbaumCortex 503-321
Cuminum cyminumSpids-kommenCuminKreuzkümmelOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-329
Cunila origanoides-American dittanySteinminzeOther/Unspecified 503-330
Cymbopogon citratusCitrongræsLemon grassZitronengrasOther/UnspecifiedHerba 32-28, 61, 503-337
Cymbopogon flexuosusIndisk citrongræsEast indian lemongrassMalabargrasOther/Unspecified 503-338
Cymbopogon nardusCitronellaCeylon citronellaCitronellgrasOther/Unspecified 61, 503-340
Cymbopogon winterianusÆgte citrongræsCymbopogon grass-Other/Unspecified 503-342
Daucus carotaVild gulerodWild carrotWilde möhreFructus/Semen 503-357
Dictamnus albusHvid diktamBurning bushDiptamOther/UnspecifiedFolia 503-359
Dracocephalum parviflorumStorbægret dragehovedAmerican dragon-head-Other/Unspecified 503-629
Dracocephalum thymiflorumRussisk dragehovedDracocephalumThymianblütiger drachenkopfOther/Unspecified 503-630
Dysphania ambrosioidesVellugtende gåsefodWormseedMexikanischer drüsengänsefussOther/Unspecified 503-250
EchinaceaPurpursolhatCone flowerPurpursonnenhutFructus/Semen 503-376, 506
Elettaria cardamomumKardemommeElettariaGrüner kardamomOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-377
Elsholtzia blanda-Bantaluki-Other/Unspecified 503-1361
Elsholtzia ciliataÆgte kryddermynteCrested elsholtziaEchte kamminzeOther/Unspecified 503-1996
Elsholtzia eriostachya var. pusilla-'dwarf' bush mint-Other/Unspecified 503-1998
Elsholtzia pilosa-Hairy mint shrub-Other/Unspecified 503-2001
Elsholtzia polystachya-Bush mint-Folia 503-2002
Ephedra sinicaEfedraChinese ephedraChinesisches meerträubelOther/Unspecified 503-382
Eucalyptus albens---Other/Unspecified 503-1365
Eucalyptus angulosa---Folia 503-2134
Eucalyptus astringens-Brown mallet-Other/Unspecified 503-1366
Eucalyptus behriana-Bull mallee-Folia 503-2106
Eucalyptus blakelyi---Other/Unspecified 503-1367
Eucalyptus bosistoana---Other/Unspecified 503-1368
Eucalyptus botryoidesBastardmahogniBangalay-Other/Unspecified 503-1369
Eucalyptus brassiana-Brasses' eucalyptus-Folia 503-1370
Eucalyptus camaldulensis-River red gumRoter eukalyptusOther/Unspecified 503-1372
Eucalyptus ceratocorys---Folia 503-2137
Eucalyptus citriodoraCitron eucalyptusCitron-scented gumZitronen-eukalyptusOther/UnspecifiedFolia 503-400
Eucalyptus cladocalyx-Sugar gum-Other/Unspecified 503-1373
Eucalyptus cuprea---Folia 503-2105
Eucalyptus dealbata-Tumbledown gum-Other/Unspecified 503-1374
Eucalyptus desquamata---Folia 503-2113
Eucalyptus diversicolor-Karri-Other/Unspecified 503-1375
Eucalyptus dolichorhyncha---Folia 503-2141
Eucalyptus erythrandra---Folia 503-2142
Eucalyptus fasiculosa---Folia 503-2116
Eucalyptus forrestiana-Fuschia gum-Folia 503-2143
Eucalyptus globulusFebertræTasmanian blue gumBlauer eukalyptusOther/UnspecifiedFolia 503-401
Eucalyptus incrassata---Folia 503-2146
Eucalyptus intertexta---Folia 503-2107
Eucalyptus lansdowneana---Folia 503-2110
Eucalyptus largisparsa---Folia 503-2104
Eucalyptus leucoxylon-Iron bark tree-Folia 503-2117
Eucalyptus maculata-Gum-Other/Unspecified 503-1376
Eucalyptus maideni---Other/Unspecified 503-1377
Eucalyptus melanophloia-Silver-leaf ironbark-Folia 503-2115
Eucalyptus melliodora-?-Other/Unspecified 503-1378
Eucalyptus moluccana-Gray-box-Other/Unspecified 503-1379
Eucalyptus occidentalis-?-Other/Unspecified 503-1381
Eucalyptus ochrophloia---Folia 503-2108
Eucalyptus odorata-Peppermint box-Folia 503-2112
Eucalyptus oviformis---Other/Unspecified 503-1382
Eucalyptus polyanthemos-Redbox-Other/Unspecified 503-1384
Eucalyptus populnea---Folia 503-2102
Eucalyptus porosa---Folia 503-2111
Eucalyptus punctata-Gray gum-Other/Unspecified 503-2148
Eucalyptus siderophloia-Northern gray ironbark-Other/Unspecified 503-1386
Eucalyptus sideroxylon-Black ironbark-Other/Unspecified 503-1387
Eucalyptus sparsa---Folia 503-2103
Eucalyptus stoatei---Folia 503-2152
Eucalyptus tereticornis-Blue gum-Other/Unspecified 503-1388
Eucalyptus tetraptera---Folia 503-2153
Eucalyptus viridis---Folia 503-2114
Ferula gummosa-GalbanumGalbanumOther/Unspecified 503-414
Ficus caricaAlmindelig figenCommon figEchte feigeFolia 503-417
Foeniculum vulgareFennikelFennelFenchelFructus/Semen 503-420, 506
Glechoma hederaceaAlmindelig korsknapGround ivyGundermannOther/Unspecified 503-444
GossypiumBomuldCotton plantBaumwollpflanzeOther/Unspecified 503-452, 506
Hedeoma drummondii-Drummond's false pennyroyal-Other/Unspecified 503-460, 506
Hedeoma hispida-Hispid pennyroyal-Other/Unspecified 503-461
Hedeoma pulegioides-American false pennyroyalAmerikanische pennyroyalOther/Unspecified 503-462, 506
Hedeoma reverchonii-Reverchon's false pennyroyal-Other/Unspecified 503-463
Hesperis matronalisAlmindelig aftenstjerneDamask violetNachtvioleFlos/Flores 503-2248
Houttuynia cordataKamæleonbladChameleonHouttuyniaOther/Unspecified 503-479
Humulus lupulusAlmindelig humleCommon hopEchter hopfenOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-480, 506
Hyacinthus orientalisAlmindelig hyacintCommon hyacinthGartenhyazintheFlos/Flores 503-483
Hypericum perforatumPrikbladet perikonSt john's wortEchtes johanniskrautOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-491, 506
Hyptis suaveolens-PignutSanguraOther/Unspecified 503-494
Hyssopus officinalisÆgte isopHerb hyssopYsopOther/Unspecified 503-495, 506
Hyssopus officinalis ssp. aristatus-HyssopBegrannter ysopOther/Unspecified 503-1983
Illicium verumStjerneanisStar aniseEchter sternanisFructus/Semen 503-497, 506
Isanthus brachiatus-False pennyroyal-Other/Unspecified 503-506
Juniperus communisAlmindelig eneCommon juniperGemeiner wacholderOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-516, 506
Juniperus sabinaSevenbomSavin juniperSadebaumOther/Unspecified 503-518
Juniperus virginianaBlyanteneCedarRotzederFolia 503-519
Laurus nobilisÆgte laurbærBay laurelEchter lorbeerFolia 503-543
Lavandula angustifoliaÆgte lavendelCommon lavenderEr lavendelFlos/Flores 503-544
Lavandula latifoliaBredbladet lavendelAspicBreitblättriger lavendelOther/Unspecified 503-545
Lavandula x hybrida-Hybrid lavender-Other/Unspecified 503-2006
Lavandula x intermedia-Bastard lavenderLavandinOther/Unspecified 503-546
Lepechinia calycina-Epling's lepechinia-Other/Unspecified 503-554, 506
Levisticum officinaleLøvstikkeLovageLiebstöckelRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-557, 506
Lindera benzoin-Benjamin bushBenzoinlorbeerbaumOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-2366
Lippia javanica---Other/Unspecified 503-2345
Litsea glaucescens var. glaucescens-Mexican bay-Other/Unspecified 503-1314
Lycopus europaeusSværtevældGypsywortUfer-wolfstrappOther/Unspecified 503-582, 506
Lycopus uniflorus-Bugle weed-Other/Unspecified 503-581, 506
Magnolia denudata-Hsin-iYulan-magnolieOther/UnspecifiedFoliaCortexRadix/Rhizoma/Tuber/BulbusFlos/Flores 503-589
Melaleuca alternifoliaTetræMelaleuca alternifoliaAustralischer teebaumOther/UnspecifiedFolia 503-1273, 506
Melaleuca linariifolia-Cajeput tree-Folia 503-1274
Melissa officinalisCitron melisseLemon balmZitronen-melisseOther/Unspecified 503-612, 506
Mentha aquaticaVand-mynteWater mintWasser minzeFolia 503-614
Mentha arvensisAger mynteBrook mintAcker-minzeFolia 506
Mentha arvensis piperascensJapansk mynteCanadian mint-Folia 503-615
Mentha longifoliaGrå mynteHorse mintRoss-minzeOther/Unspecified 503-616
Mentha pulegiumPolej-myntePenny royalPolei minzeOther/Unspecified 503-617, 506
Mentha spicataGrøn mynteSpear mintGrüne minzeOther/Unspecified 503-618, 506
Mentha x piperitaPeber-myntePeppermintPfeffer-minzeFolia 506
Micromeria congesta---Folia 503-2010
Micromeria croatica-?-Folia 503-2011
Micromeria dalmatica---Folia 503-2012
Micromeria fruticosa-Tasnanesi-Folia 503-2075
Micromeria fruticosa ssp. barbata---Other/Unspecified 503-2076
Micromeria juliana-Micromeria-Folia 503-2013
Micromeria myrtifolia-?-Other/Unspecified 503-1407
Micromeria teneriffae---Folia 503-2014
Micromeria thymifolia-Mountain mint-Folia 503-2015
Minthostachys mollis-Muna-Other/Unspecified 503-2016
Moldavica parviflora-Small-flowered moldavica-Other/Unspecified 503-2017
Moldavica thymiflora-Thyme-flowered moldavica-Other/Unspecified 503-2018
Monarda citriodora-Lemon beebalmPräriebergamotOther/UnspecifiedFoliaFlos/Flores 503-2077
Monarda clinopodia-Clinopod bergamot-Other/Unspecified 503-633
Monarda didymaDobbelt hestemynteBergamotGoldmelisseOther/UnspecifiedFoliaFlos/Flores 503-634, 506
Monarda fistulosaHestemynteWild bergamotWilde bergamotteOther/Unspecified 503-635, 506
Monarda lindheimeri-Lindheimer's beebalm-Other/Unspecified 503-636
Monarda media-Mean monarda-Other/Unspecified 503-637
Murraya koenigiiKarrybladCurry leafCurry-orangenrauteFolia 503-1410
Myristica fragransMuskatnødtræMaceMuskatnussbaumOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-649
Myrrhis odorataSpansk kørvelCicelySüssdoldeFolia 503-2332
Myrtus communisAlmindelig myrteCommon myrtleBraut-myrteOther/Unspecified 503-652
Nepeta catariaAlmindelig katteurtCat nipEchte katzenminzeOther/Unspecified 503-658, 506
Nepeta racemosaÆgte blåkantCatmint-Other/Unspecified 503-2078
Ocimum basilicumBasilikumBasilBasilikumOther/UnspecifiedFolia 503-667, 506
Ocimum canum-Hoary basil-Other/Unspecified 503-2019
Ocimum gratissimum-Clove basil-Other/UnspecifiedFoliaFlos/Flores 503-1287
Ocimum kilimandscharicumBasilikumAfrican blue basilKampferbasilikumFoliaFlos/Flores 503-2020
Ocimum tenuiflorumHellig basilikumHoly basilIndisches basilikumOther/Unspecified 503-2024
Origanum majoranaHave-merianMarjoramMajoranOther/Unspecified 503-678
Origanum minutiflorum---Other/Unspecified 503-2025
Origanum onitesMerianCretan oreganoFranzösischer majoranOther/Unspecified 503-679
Origanum sipyleum-Bayircayi-Other/Unspecified 503-2079
Origanum syriacum-?StaudenmajoranOther/Unspecified 503-2080
Origanum vulgareAlmindelig merianOreganoOreganoOther/Unspecified 503-2085
Origanum vulgare hirtum-Greek oreganoGriechischer oreganoOther/Unspecified 503-2082, 503-2083
Origanum vulgare var. gracile---Other/Unspecified 503-2081
Origanum vulgare var. viride---Other/Unspecified 503-2084
Pastinaca sativaPastinakParsnipPastinakRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-702
Pelargonium citrosum-Citrosa-Other/Unspecified 503-2135
Pelargonium graveolensRosengeranieCitronellaRosengeranieOther/Unspecified 503-707
Perilla frutescensBladmynteBeefsteakChinesische melisseOther/UnspecifiedFolia 503-709
Petroselinum crispumPersilleParsleyPetersilieOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-712
Phellodendron amurenseAmur korktræAmur cork treeAmur-korkbaumFructus/Semen 503-720
Picea marianaSortgran"bog spruce"Schwarz-fichteOther/Unspecified 503-732
Pilocarpus jaborandiJaborandumIndian hempGewöhnlicher jaborandistrauchFolia 503-736
Pilocarpus pennatifoliusJaborandumbladeParaguay jaborandiParaguay-jaborandiOther/Unspecified 61
Pimenta dioicaAllehåndeJamaica pepperPimentFoliaFructus/Semen 503-740
Pimenta racemosa-West indian bay treeBayFolia 503-741
Pinus mugoBjerg-fyrMountain pineBerg-kieferFolia 503-746
Pinus sylvestrisSkov-fyrScots pineWald-kieferOther/UnspecifiedFoliaFlos/Flores 503-749
Piper auritum-CordoncilloMakulanFolia 503-751
Piper callosum---Other/Unspecified 61
Piper cubebaCubeberpeberCubebCubebeOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-753, 506
Piper nigrumSort peberBlack pepperEchte pfefferOther/UnspecifiedFructus/Semen 61, 503-755
Pistacia lentiscusMastikstræChios mastictreeLentiskOther/Unspecified 503-757
Porophyllum ruderale-Papaloquelite-Other/Unspecified 503-2277
Prunella vulgarisAlmindelig brunelleCommon self-healKleine braunelleOther/Unspecified 503-786
Prunus armeniacaAbrikosApricotAprikosenbaumOther/Unspecified 61, 503-787
Psidium guajavaGuavaCommon guavaEchte guaveOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-796
Ptychopetalum olacoidesMuira puamaMarapuamaMuira puamaOther/Unspecified 503-803
Pycnanthemum beadlei-Beadle's mountain mint-Other/Unspecified 503-809
Pycnanthemum californicum-California mountain mint-Other/Unspecified 503-810
Pycnanthemum clinopodioides-Basil mountainmint-Other/Unspecified 503-811
Pycnanthemum curvipes-Stone mountainmint-Other/Unspecified 503-812
Pycnanthemum incanum-Hoary mountain mint-Other/Unspecified 503-814, 506
Pycnanthemum loomisii-Loomis' mountain mint-Other/Unspecified 503-815
Pycnanthemum montanum-Montane mountain mint-Other/Unspecified 503-816, 506
Pycnanthemum muticum-Blunt mountain-mint-Other/Unspecified 503-817
Pycnanthemum pilosum-Mountain mint-FoliaFlos/Flores 503-819
Pycnanthemum pycnanthemoides-Southern mountainmint-Other/Unspecified 503-820
Pycnanthemum setosum-Awned mountain-mint-Other/Unspecified 503-821
Pycnanthemum tenuifolium-Narrowleaf mountain mint-Other/Unspecified 503-822
Pycnanthemum torreyi-Torrey's mountain mint-Other/Unspecified 503-823
Pycnanthemum verticillatum-Whorled mountain-mint-Other/Unspecified 503-824
Pycnanthemum virginianum-Mountain mint-Other/Unspecified 503-825
Rhododendron tomentosumMose-postMarsh labrador teaPorstFolia 503-548, 506
Ribes nigrumSolbærBlack currantSchwarze johannisbeereOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 61, 503-858
Rosa × damascenaAleksandrinerroseDamask roseDamaszener-rosenOther/Unspecified 503-867
Rosa gallicaFransk roseGallic roseEssig-roseOther/Unspecified 503-868
Rosa x centifoliaCentifolieroseProvence roseZentifolieOther/Unspecified 503-866
Rosmarinus eriocalyx---Other/Unspecified 503-2087
Rosmarinus officinalisRosmarinRosemaryRosmarinOther/UnspecifiedFolia 4-110, 61, 503-873, 506
Rosmarinus tomentosus---Other/Unspecified 503-2028
Rosmarinus x lavandulaceus-Lavender rosemary-Other/Unspecified 503-2029
Rosmarinus x mendizabalii---Other/Unspecified 503-2030
Salvia canariensis-Canarian sageKanaren-salbeiFolia 503-2031
Salvia dorisiana-Fruit sageHonduras salbeiOther/Unspecified 503-2032
Salvia fruticosa-Greek oreganoAnatol salbeiOther/Unspecified 503-890
Salvia gilliesii-'cordoba' sage-Other/Unspecified 503-2033
Salvia officinalisLæge salvieSageEchter salbeiOther/UnspecifiedFolia 503-888, 506
Salvia sclareaBroget salvieClaryMuskateller-salbeiOther/Unspecified 61, 62, 503-889
Sambucus nigraAlmindelig hyldElderSchwarzer holunderOther/Unspecified 503-892
Santolina chamaecyparissusAlmindelig cypresurtCotton lavenderGraues heiligenkrautOther/Unspecified 61, 503-898
Sassafras albidumAmerikansk sassafrasSassafrasSassafrasbaumFolia 503-900
Satureja cilicica-Turkish savory-Other/Unspecified 503-2036
Satureja cuneifolia-?Wilde bohnenkrautOther/Unspecified 503-2037
Satureja douglasii-California yerba buena-Other/Unspecified 503-901, 506
Satureja grandifloraRosenbjergmynteFrench savory-Other/Unspecified 503-2038
Satureja hortensisAlmindelig sarSummer savorySommer-bohnenkrautOther/Unspecified 503-903
Satureja montanaVinter-sarWinter savoryWinter-bohnenkrautOther/Unspecified 503-904
Satureja obovata-?-Other/UnspecifiedFolia 503-2088
Satureja odora-Scented pampa savory-Other/Unspecified 503-2039
Satureja parvifolia-Small-leaf pampa savory-Other/Unspecified 503-2040
Satureja thymbraKanadisk peberurtGoat oreganoÄgei bohnenkrautOther/Unspecified 503-2042
Saussurea lappa-Costus-Other/Unspecified 503-906
Schinus mollePeruviansk pebertræAmerican pepperFalscher pfefferFructus/Semen 503-907
Sideritis athoa---Other/Unspecified 503-2046
Sideritis germanicolpitana---Other/Unspecified 503-2047
Sideritis mugronensis---FoliaFlos/Flores 503-2048
Sideritis pauli-El molinillo sideritis-Other/Unspecified 503-2049
Skimmia arborescens---Folia 503-1092
Stachys germanicaFiltet galtetandDowny woundwortDeutscher ziestOther/Unspecified 503-964
Stevia rebaudianaSød steviaHoney leafHonigblattFoliaFlos/Flores 503-973
Tagetes lucida-Anise marigold-Other/UnspecifiedFolia 503-2330
Tamarindus indicaTamarindeTamarindTamarindenbaumOther/Unspecified 503-992
Tanacetum partheniumMatremFever-fewMutterkrautOther/Unspecified 503-2220
Teucrium asiaticum-?-Other/Unspecified 503-2056
Teucrium cyprium-Cyprus germander-Folia 503-2058
Teucrium divaricatum canescens-?-Folia 503-2059
Teucrium gnaphalodes-?-Other/Unspecified 503-2060
Teucrium kotschyanum-?-Folia 503-2061
Teucrium micropodioides-?-Folia 503-2062
Teucrium oxylepis ssp. marianum---Other/Unspecified 503-2090
Teucrium oxylepis ssp. oxylepis---Other/Unspecified 503-2091
Teucrium poliumPoley-kortlæbeFelty germanderMarienkrautOther/Unspecified 503-1009
Teucrium polium var. valentinum-Golden germander-Other/Unspecified 503-2092
Teucrium pseudoscorodonia---Other/Unspecified 503-2064
Teucrium salviastrum-?-Other/Unspecified 503-2065
Teucrium scorodoniaKlase-kortlæbeWoodland germanderSalbei-gamanderOther/Unspecified 503-2094
Thymus broussonettii-Moroccan thyme-Other/Unspecified 503-2068
Thymus capitatusKretensisk timianConehead thymeÄhren thymianOther/Unspecified 503-1012
Thymus funkii-Funk's thyme-Other/Unspecified 503-2100
Thymus longicaulis-?Langenstengliger thymianOther/Unspecified 503-2095
Thymus mastichinaMastikstimianMastic thyme-Other/Unspecified 503-1013
Thymus orospedanus-Orosped thyme-Other/Unspecified 503-1014
Thymus riatarum-'moroccan' thyme-Other/Unspecified 503-2071
Thymus saturejoides-Moroccan savory thyme-Other/Unspecified 503-2072
Thymus serpyllumSmalbladet timianBreckland thymeSand-thymianOther/Unspecified 503-1015
Thymus vulgarisHave-timianCommon thymeEchter thymianOther/Unspecified 503-1016
Thymus zygis-?Joch-thymianOther/Unspecified 503-2097
Thymus zygis ssp. sylvestris-'portuguese' thyme-Other/Unspecified 503-2096
Trachyspermum ammiAjwanAjwainAjowanFructus/Semen 503-1018
Tsuga canadensisØstamerikansk hemlockEastern hemlockKanadische hemlocktanneOther/Unspecified 503-1028
Umbellularia californica-California bayKalifornische lorbeerOther/Unspecified 503-1033, 506
Vaccinium corymbosumAmerikansk blåbærAmerican blueberryAmerikanische blaubeereFructus/Semen 503-1038
Valeriana officinalisLæge baldrianValerianEchter arznei-baldrianOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-1042, 506
Vitex agnus castusKyskhedstræVitexMönchspfefferFoliaFructus/SemenFlos/Flores 503-1067, 506
Zea mays subsp. maysMajsMaizeMaisOther/UnspecifiedFolia 503-1077
Zingiber officinaleÆgte ingefærGingerIngwerOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-1078, 506
top of pageIngredientsPlantUse


Sygdomme & anvendelser

Diseases & Uses

Krankheiten & Anwendungen
##<3093>## GBAntinociceptive- 503
##<3100>## GBHypothermic- 503
##<3119>## GBAntinitrosaminic- 503
ACE-hæmmereACE inhibitorACE-Hemmer 503
Aldose-reductase hæmmerAldose-Reductase-Inhibitor- 503
AllergifremkaldendeAllergenicAllergie verursachen 503
AnalgetikumanalgesicAnalgetikum 503
AntimutagenAntimutagenicAntimutagen 503
antioxidantAnti-OxidantAntioxidant 503
antiseptiskantisepticAntiseptikum 503
aromastofAromaticAroma 503
epilepsiAnticonvulsantAntikonvulsivum 503
FungicidfungicideFungizid 503
InsekticidinsecticideInsektizid 503
irritationsmiddelIrritantIrritationsmittel 503
krampeAnti-spasmodicKrampf 503
ParfumePerfumeParfüm 503
pesticidPesticidePestizid 503
top of pageIngredientsPlantUse


Copyright © Erik Gotfredsen