Liber Herbarum II:
Copyright © Erik Gotfredsen.
Den ukomplette reference-guide til lægeplanter og plantemedicin
The incomplete reference-guide to Herbal medicine
Der unvollständige Referenz-Guide für Arzneipflanzen und Heilkräuter
Hið ófullkomna uppsláttarrit um lækningajurtir
A guia incompleta das plantas medicinais
Index Legal statement Generel Help

Updated: 23-06-2016 05:49:36

Former
DK: Beta-Amyrin

Nerol

Next
DK: Palmitolsyre

IngredientsPlantUse
LiberHerbarum Minor
LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor

Ser.nr.1448
Nerol
Nerol
Nerol
Nerol
nerol
Nerol
top of pageIngredientsPlantUse


Nomina herbarum

Plantenavne

Plant names

Pflanzennamen
Used part
DetailsAeolanthus myriantha-Ninde-Flos/Flores 503-1974
DetailsAgathosma betulinaBukkoAgathosma betulinaBaccostrauchFolia 503-37
DetailsAloysia citrodoraCitron-aloysiaLemon verbenaZitronenstrauchOther/UnspecifiedFolia 32-29, 503-59
DetailsArtemisia dracunculusFransk estragonTarragonDeutscher estragonOther/UnspecifiedFolia 503-123
DetailsArtemisia vulgarisGrå bynkeMugwortBeifussOther/Unspecified 503-127, 506
DetailsBursera delpechiana-Lignaloe-Other/Unspecified 503-189
DetailsCamellia sinensisTeBlack teaChinesischer teeFolia 503-198
DetailsCananga odorataYlang-ylangChanel #5 treeIlang ilangOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-200
DetailsCentella asiaticaAsiatisk centellaCentellaIndische wassernabelOther/Unspecified 503-235
DetailsCinnamomum camphoraKamferCamphor treeKampferbaumFolia 503-267
DetailsCinnamomum verumCeylon-kanelTrue cinnamonCeylon-zimtbaumOther/UnspecifiedFolia 503-269
DetailsCistus creticusGummibærende soløjeAmbreineÄgeische cistroseFolia 503-272
DetailsCitrus × aurantiumPomeransBitter orangeBitterorangeOther/UnspecifiedFolia 61, 503-276
DetailsCitrus × limonCitronLemonZitroneOther/UnspecifiedFolia 503-279
DetailsCitrus × sinensisAppelsinOrangeOrangeOther/UnspecifiedFructus/Semen 61, 503-282
DetailsCitrus aurantium ssp bergamia-BergamotBergamotteOther/Unspecified 62
DetailsCitrus reticulataMandarinMandarin orangeMandarineFructus/Semen 503-281
DetailsCitrus x paradisiGrapefrugtGrape fruitGrapefruitOther/Unspecified 503-283
DetailsCoriandrum sativumKorianderCorianderEchter korianderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-308
DetailsCymbopogon citratusCitrongræsLemon grassZitronengrasOther/Unspecified 61, 503-337
DetailsCymbopogon nardusCitronellaCitronella grassCitronellgrasOther/Unspecified 503-340
DetailsCymbopogon parkeri-Skhabar-Other/Unspecified 503-341
DetailsCymbopogon winterianusÆgte citrongræsCymbopogon grass-Other/Unspecified 503-342
DetailsElettaria cardamomumKardemommeGreen cardamomGrüner kardamomOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-377
DetailsElsholtzia eriostachya var. pusilla-'dwarf' bush mint-Other/Unspecified 503-1998
DetailsElsholtzia pilosa-Hairy mint shrub-Other/Unspecified 503-2001
DetailsEucalyptus behriana-Bull mallee-Folia 503-2106
DetailsEucalyptus cuprea---Folia 503-2105
DetailsEucalyptus desquamata---Folia 503-2113
DetailsEucalyptus fasiculosa---Folia 503-2116
DetailsEucalyptus intertexta---Folia 503-2107
DetailsEucalyptus lansdowneana---Folia 503-2110
DetailsEucalyptus largisparsa---Folia 503-2104
DetailsEucalyptus leucoxylon-Iron bark tree-Folia 503-2117
DetailsEucalyptus melanophloia-Silver-leaf ironbark-Folia 503-2115
DetailsEucalyptus ochrophloia---Folia 503-2108
DetailsEucalyptus odorata-Peppermint box-Folia 503-2112
DetailsEucalyptus populnea---Folia 503-2102
DetailsEucalyptus porosa---Folia 503-2111
DetailsEucalyptus sparsa---Folia 503-2103
DetailsEucalyptus viridis---Folia 503-2114
DetailsHelichrysum angustifolium-Everlasting-Other/Unspecified 503-468
DetailsHelichrysum italicumKarryplanteCurry plantItalienische strohblumeOther/Unspecified 62
DetailsHumulus lupulusAlmindelig humleCommon hopEchter hopfenOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-480, 506
DetailsHypericum perforatumPrikbladet perikonSt john's wortEchtes johanniskrautOther/Unspecified 503-491
DetailsHyssopus officinalisÆgte isopHerb hyssopYsopFoliaFlos/Flores 503-495, 506
DetailsJasminum officinaleLægejasminCommon jasmineEchte jasminOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-508
DetailsJuniperus communisAlmindelig eneCommon juniperGemeiner wacholderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-516, 506
DetailsLaurus nobilisÆgte laurbærBay laurelEchter lorbeerFolia 503-543
DetailsLavandula × intermedia-LavandinLavandinOther/Unspecified 503-546
DetailsLavandula angustifoliaÆgte lavendelCommon lavenderEr lavendelOther/Unspecified 61
DetailsLavandula latifoliaBredbladet lavendelBroad-leaved lavenderBreitblättrige lavendelOther/Unspecified 503-545
DetailsMangifera indicaMangoMangoMangoFlos/Flores 503-600
DetailsMelaleuca alternifoliaTetræMelaleuca alternifoliaAustralischer teebaumFolia 503-1273, 506
DetailsMelia azedarachPaternostertræWhite cedarZedrachbaumOther/Unspecified 503-608
DetailsMelissa officinalisCitron melisseLemon balmZitronen-melisseOther/Unspecified 503-612, 506
DetailsMentha pulegiumPolej-myntePenny royalPolei minzeOther/Unspecified 503-617, 506
DetailsMentha x piperitaPeber-myntePeppermintPfeffer-minzeOther/Unspecified 506
DetailsMonarda fistulosaHestemynteWild bergamotWilde bergamotteOther/Unspecified 503-635, 506
DetailsMyristica fragransMuskatnødtræMaceMuskatnussbaumOther/Unspecified 503-649
DetailsMyrtus communisAlmindelig myrteCommon myrtleBraut-myrteOther/Unspecified 503-652
DetailsNepeta catariaAlmindelig katteurtCat nipEchte katzenminzeOther/Unspecified 503-658, 506
DetailsOcimum basilicumBasilikumBasilBasilikumOther/Unspecified 503-667, 506
DetailsOriganum vulgareAlmindelig merianOreganoOreganoOther/Unspecified 503-2085
DetailsOriganum vulgare var. viride---Other/Unspecified 503-2084
DetailsPelargonium citrosum-Citrosa-Other/Unspecified 503-2135
DetailsPelargonium roseum-Scented geranium-Other/Unspecified 503-2231
DetailsPeumus boldusBoldoBoldoBoldoFolia 503-715
DetailsPimenta racemosa-West indian bay treeBayFolia 503-741
DetailsPolianthes tuberosaTuberoseRajanigandhaTuberoseFlos/Flores 503-768
DetailsRobinia pseudacaciaAlmindelig robinieAcaciaFalsche akazieOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-863, 506
DetailsRosa × damascenaAleksandrinerroseDamask roseDamaszener-rosenOther/Unspecified 503-867
DetailsRosa gallicaFransk roseGallic roseEssig-roseFlos/Flores 503-868
DetailsRosa x centifoliaCentifolieroseProvence roseZentifolieOther/Unspecified 503-866
DetailsRosmarinus officinalisRosmarinRosemaryRosmarinOther/Unspecified 503-873
DetailsSalvia sclareaBroget salvieClaryMuskateller-salbeiOther/Unspecified 503-889
DetailsSambucus nigraAlmindelig hyldElderSchwarzer holunderOther/Unspecified 503-892
DetailsSatureja hortensisAlmindelig sarSummer savorySommer-bohnenkrautOther/Unspecified 503-903
DetailsSatureja montanaVinter-sarWinter savoryWinter-bohnenkrautOther/Unspecified 61, 503-904
DetailsSideritis mugronensis---FoliaFlos/Flores 503-2048
DetailsSideritis scardica-Balkan sideritis-Other/Unspecified 503-2050
DetailsSkimmia arborescens---Folia 503-1092
DetailsTamarindus indicaTamarindeTamarindTamarindenbaumFructus/Semen 503-992
DetailsTelosma cordata-Chinese violet-Flos/Flores 503-5009
DetailsTeucrium cyprium-Cyprus germander-Folia 503-2058
DetailsTeucrium divaricatum canescens---Folia 503-2059
DetailsTeucrium kotschyanum-Stavros kotschy's germander-Folia 503-2061
DetailsTeucrium micropodioides-Germander-Folia 503-2062
DetailsThymus citriodorusCitron-timianLemon thymeZitronen-thymianOther/Unspecified 503-2099
DetailsThymus funkii-Funk's thyme-Other/Unspecified 503-2100
DetailsThymus longicaulis-KekikLangenstengliger thymianOther/Unspecified 503-2095
DetailsTiliaLindLimeLindenFlos/Flores 503-1017
DetailsVaccinium corymbosumStorfrugtet blåbærNorthern highbush blueberryAmerikanische heidelbeereFructus/Semen 503-1038
DetailsVaccinium myrtillusAlmindelig blåbærBilberryHeidelbeereOther/Unspecified 503-1040
DetailsVitis viniferaAlmindelig vinCommon grape vineWeinrebeFolia 503-1068
DetailsZingiber officinaleÆgte ingefærGingerIngwerOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-1078, 506
top of pageIngredientsPlantUse


Sygdomme & anvendelser

Diseases & Uses

Krankheiten & Anwendungen
##<3083>## GBTrichomonicide- 503
antiseptiskantisepticAntiseptikum 503
aromastofAromaticAroma 503
beroligende middelsedativeTranquilizer 503
ParfumePerfumeParfum 503
pesticidPesticidePestizid 503
top of pageIngredientsPlantUse


Copyright © Erik Gotfredsen